A janë fasulet e mira për diabetin? Shoqata (ADA) krijoi një listë të ushqimeve të dobishme për diabetin, ose super ushqime diabetike, që janë "të pasura me vitamina, minerale, antioksidantë dhe fibra" dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes.

 • Post author:
 • Post category:healthblog

A janë fasulet e mira për diabetin? Shoqata (ADA) krijoi një listë të ushqimeve të dobishme për diabetin, ose super ushqime diabetike, që janë "të pasura me vitamina, minerale, antioksidantë dhe fibra" dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes.

Fasulet janë në krye të kësaj liste.

Fasulet janë një burim i shkëlqyeshëm, i përballueshëm i proteinave, fibrave dhe mineraleve. Shtimi i fasuleve në një vakt mund t’i ndihmojë njerëzit të mbajnë nivelin e tyre të sheqerit në gjak të qëndrueshëm dhe të ndihmojnë në mbajtjen e trupit të shëndetshëm.

Seksionet e mëposhtme diskutojnë përfitimet e fasuleve për diabetin. >

Megjithëse fasulet përmbajnë karbohidrate, ato janë të ulëta në shkallën e indeksit https://harmoniqhealth.com/ të glicemisë (GI) dhe nuk shkaktojnë thumba të konsiderueshme në nivelin e sheqerit në gjak të një personi.

Fasulet janë një karbohidrate komplekse. Trupi e tret këtë formë më ngadalë sesa karbohidratet e tjera, duke ndihmuar në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshëm për më gjatë. g) të karbohidrateve, 7 g proteina, dhe 0–3 gram yndyrë kur gatuhen:

 • Fasulet e veshkave
 • Fasulet e zeza
 • Fasulet e Marinës

Fasulet mund të përmbajnë më shumë karbohidrate. Kanaçe me fasule të pjekura gjithashtu mund të përmbajnë shumë sheqer të shtuar, kështu që kontrolloni etiketën para se të blini. , dhe yndyrë për të gjithë njerëzit me diabet. " Në vend të kësaj, ata rekomandojnë që njerëzit të ndjekin një dietë bazuar në nevojat e tyre individuale. Njerëzit mund të përpunojnë planin e tyre personal të dietës me një dietolog ose ofrues të kujdesit shëndetësor. nivele Kjo për shkak se fibra ngadalëson procesin e tretjes, i cili ndihmon në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshëm për më gjatë.

Fibra ofron përfitime shtesë për shëndetin e zemrës. Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) shprehet se fibra dietike përmirëson nivelin e kolesterolit në gjak dhe ul rrezikun e sëmundjes së zemrës, goditjes dhe mbipeshes, të cilat janë të gjitha komplikimet e mundshme të diabetit. > Fasulet janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave me bazë bimore. Proteina është thelbësore për rritjen dhe riparimin e indeve të trupit. Sidoqoftë, kjo zgjat më shumë sesa prishja e karbohidrateve, duke ngadalësuar procesin e tretjes. Sipas ADA, një filxhan fasule mund të ofrojë proteinën ekuivalente prej 1 ons mishi, por pa yndyrën e ngopur. Ato ofrojnë një mënyrë me kalori të ulët, me kosto efektive për të shtuar proteina në dietë. -Fat, kripë dhe kolesterol. Kjo është një nga arsyet pse fasulet janë kaq të mira në uljen e rrezikut të sëmundjes së një personi.

Shumica e njerëzve mund të përfshijnë fasule si pjesë e një diete të shëndetshme. Kjo për shkak se sistemi i tretjes mund të marrë ca kohë për t’u mësuar me ushqime me fibra të lartë, të cilat mund të shkaktojnë disa bloating dhe gaz. Përkundrazi, një proces që shkencëtarët i referohen si fermentim bakterial i prish këto niseshte dhe fibra poshtë. Thisshtë ky proces i fermentimit që shkakton gaz shtesë.

Ndërsa disa njerëz mund ta shohin këtë të pakëndshme, nuk është e dëmshme. . Sidoqoftë, fasulet e konservuara shpesh përmbajnë shumë kripë. Shpëlajeni fasulet tërësisht për të zvogëluar kripën para se t’i hani ato. Etiketat me kujdes. Njerëzit mund t’i shtojnë ato në sallata ose chilis, t’i përdorin ato si një pjatë anësore ose kryesore, ose t’i bëjnë ato në burgers fasule. Blerja e fasuleve të papërpunuara do të thotë që një person ka kontroll të plotë mbi mënyrën se si i gatuajnë ato dhe ato që u shtojnë atyre. Kjo ndihmon në uljen e efekteve anësore, të tilla si bloating dhe gaz. Kur përdorni fasule të konservuara, zgjidhni një produkt pa kripë të shtuar ose shpëlajeni fasulet mirë përpara se të përdorni për të zvogëluar ndonjë kripë të shtuar. Njerëzit gjithashtu mund të bëjnë fasule të pjekura në shtëpi për të kontrolluar plotësisht numrin e sheqerit dhe karbohidrateve. , duke përdorur vetëm fasule ose duke zëvendësuar pak mish me fasule

 • Hani hummus, i cili përmban fasule garbanzo (qiqra)
 • Shtimi i fasuleve Garbanzo ose fasulet e veshkave në një sallatë të shëndetshme
 • Bërja e burritos fasule
 • Shtimi i fasuleve të zeza ose të kuqe në mish taco
 • përfshirë fasulet e marinës në supa
 • Fasulet e zeza shtypëse si pjesë e një baze për një burger me perime
 • Kërkoni për më shumë receta në internet ose këshillohuni me një dietolog për më shumë ide se si të përfshini fasulet në dietë. Përfitimet shëndetësore për njerëzit me diabet. Ato janë një superfood i gjithanshëm, me detyrë të lartë që mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak dhe të luftoni sëmundjen. Nëse punoni me një dietolog, flisni me ta për shtimin e më shumë fasule në planin e dietës. /LI>

  Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

  .